پیشگیری از سرطان کولون

پیشگیری از سرطان کولون

برخی افراد به دلیل زمینه ارثی به سرطان کولون مبتلا می شوند.  اما دربسیاری از بیماران، علت مشخصی برای ابتلا به این سرطان وجود ندارد. تحقیقات برای پیشگیری از بروز سرطان های کولورکتال با زمینه ارثی (FAP و  HNPCC) و نیز انواع بدون زمینه های ژنتیکی  راهکارهایی پیشنهاد میکند.

دکتر کلانی فوق تخصص بیماری های دستگاه گوارش ، کبد و آندوسکوپی است برای برقرای تماس می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .
44265367 – 44261580

مصرف برخی داروها مانند سلکوکسیب و سولینداک، (داروهای مورد استفاده در بیماری های روماتیسمی و مفصلی)    ممکن است به پیشگیری از بروز پولیپ ادنوماتوز پیش سرطانی کمک کند.

به این باور رسیده ایم که رژیم غذایی سالم و مصرف فیبر فراوان، کنار گذاشتن سیگار و انجام فعالیت ورزشی مرتب، ممکن است از بروز سرطان کولورکتال پیشگیری کنند.

پیشگیری از سرطان کولون

پیشگیری از سرطان کولون

چگونه می توان از بروز سرطان کولون پیشگیری کرد؟

رژیم غذایی و‌ ورزش

صاحب نظران توصیه میکنند اگر ا نگران ابتلا به سرطان کولون هستید، باید به ورزش و رژیم غذایی‌ خود اهمیت دهید. داشتن رژیم غذایی کم چرب و سرشار از فیبر، که شامل مصرف پنج وعده میوه و سبزیجات در طول روز می باشد.

جهت کاهش مصرف چربی، توصیه می شود عادات غذایی و پخت و پز را تغییر دهید. گوشت، تخم مرغ، محصولات لبنی و روغن که در پخت و پز استفاده می شوند، سرشار از چربی هستند.

جهت افزایش مصرف فیبر در رژیم غذایی، تا می توانید میوه، سبزیجات و نان سبوس دار بخورید.

ازمصرف گوشت قرمز و فرآوری شده بپرهیزید و در مقابل، مصرف چربی های سالم مانند انواع محتوی امگا ۳ را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

آسپیرین

این ایده وجود دارد که آسپیرین ممکن است از تکثیر سلول های سرطانی پیشگیری کند. علاوه بر این، مصرف داروهای ضد التهابی  غیر استروئیدی مثل سولینداک و سلکوکسیب ممکن است به کاهش اندازه پولیپ ها در کولون و در نهایت، کاهش احتمال ابتلا به سرطان کولون کمک  کنند.

البته تایید اثر ومیزان دوز مصرفی  موثر این داروها به مطالعات بیشتری نیاز دارد. علاوه بر این، تمامی افراد قادر به تحمل این داروها به دلیل مشکلات معده و روده، تداخل دارویی و یا سایر مشکلات پزشکی نیستند.

در صورتی که نگران ابتلا به سرطان کولون هستید و قصد شروع آسپیرین را دارید، حتما قبل از مصرف آسپیرین باید با پزشک مشورت کنید.

غربالگری

بسیاری از بیماریها،بویژه سرطانها،اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شوند پاسخ بهتری به درمان میدهند. افرادی که فاکتور خطر ساز خاصی برای سرطان کولورکتال ندارند و گروه با ریسک معمول قلمداد میشوند باید نسبت به انجام تست های غربالگری از سن ۵۰ سالگی (جوامع سیاه پوست بعضا از ۴۵ سالگی پیشنهاد میشود) اقدام کنند. ‌

روشهای متنوعی برای غربالگری وجود دارد:

– تست خون مخفی مدفوع( ایمونوشیمی  یا گایاک )، سالی یک بار

– تست DNA مدفوع، هر سه سال یک بار

– سیگموئیدوسکوپی، هر پنج سال یک بار

– سی تی کولونوگرافی، هر پنج سال یک بار

کولونوسکوپی، هر ده سال یک بار

در صورتی که نتایج  هرکدام از تست ها  (غیر از کولونوسکوپی) مثبت شود، بررسی های بیشتر و انجام تست کولونوسکوپی به منظور بررسی کامل کولون نیاز می باشد.

در خصوص تست های غربالگری با پزشک مشورت کنید.

برخی از خدمات دکتر کلانی ، فوق تخصص گوارش  عبارتست از :

آندوسکوپی معده

کولونوسکوپی

سرطان روده بزرگ

راه های ارتباطی با دکتر


ایران – تهران – بلوار مرزداران – تقاطع اشرفی اصفهانی – جنب بانک تجارت – شماره 204 – واحد 9


44265367 – 44261580

درباره نویسنده

پاسخ

16 − 8 =