پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها، باکتری ها و مخمرهای زنده ای هستند که برای سلامتی به خصوص سیستم گوارش مفید می باشند. اکثر مردم بر این باورند که این میکروب ها عامل اصلی بیماری زایی در بدن هستند. اما بدن ما پر از باکتری است، باکتری های خوب و بد.

پروبیوتیک ها، باکتری های خوب و یا به اصطلاح مفید هستند، آن هم به این دلیل که به حفظ سلامت روده کمک می کنند.

پروبیوتیک ها در مکمل ها و برخی مواد غذایی از جمله ماست یافت می شوند. پزشکان به افراد مبتلا به مشکلات گوارشی،غالبا مصرف پروبیوتیک ها را توصیه می کنند.

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها چگونه کار می کنند؟

تحقیقاتی به منظور یافتن مکانیسم عمل پروبیوتیک ها در حال انجام است.  بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها، تعداد باکتری های خوب درر بدن کم می شود،در این شرایط، پروبیوتیک ها میتوانند جایگزین این باکتری ها  شوند و توازن میان باکتری های خوب و بد برقرار و کارایی بدن نیز افزایش خواهد یافت.

انواع پروبیوتیک ها

بسیاری از باکتری در دسته پروبیوتیک ها قرار می گیرند. این باکتری ها مزایای مختلفی دارند، اما اکثرا از دو گروه می آیند. با مشورت با پزشک، بهترین نوع برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

لاکتوباسیلوس،احتمالا شایع ترین پروبیوتیک می باشد که در ماست و سایر مواد غذایی تخمیر شده یافت می شود. برخی انواع لاکتوباسیلوس به درمان اسهال و یا هضم لاکتوز در افرادی که قادر به هضم لاکتوز نیستند، کمک می کند. (قند موجود در شیر، لاکتوز نام دارد)

بیفیدوباکتریوم، که در برخی محصولات لبنی یافت می شود و به تسکین علائم ناشی از بیماری سندرم روده تحریک پذیر و یا سایر اختلالات کمک می کند.

ساکارومیسس بولاردی، مخمری است که در پروبیوتیک ها یافت می شود و به درمان اسهال و یا سایر مشکلات گوارشی کمک می کند.

دکتر کلانی فوق تخصص بیماری های دستگاه گوارش ، کبد و آندوسکوپی است برای برقرای تماس می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .
44265367 – 44261580

کاربرد پروبیوتیک ها چه کاری انجام می دهند؟

پروبیوتیک ها  در کنار سایر عوامل موثر بر حرکت روده ،با تاثیر بر روی اعصاب کنترل کننده حرکات روده، به حرکت غذا در روده کمک میکنند. برخی مشکلاتی که با مصرف پروبیوتیک ها درمان می شوند، عبارتند از:

  • سندرم روده تحریک پذیر
  • بیماری التهابی روده
  • اسهال عفونی
  • اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک

تحقیقات نشان می دهند پروبیوتیک ها به درمان سایر مشکلات در قسمت های دیگر بدن نیز کمک می کنند. مشکلاتی از قبیل:

  • مشکلات پوستی مانند اگزما
  • مشکلات ادراری
  • پیشگیری از بروز آلرژی و سرماخوردگی
  • سلامت دهان

نحوه مصرف پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها از نظر سازمان غذا و داروی آمریکا ببیشتر مواد غذایی هستند،  تا داروو بر خلاف شرکت های دارویی، در مورد تولید کنندگان پروبیوتیک ها ، برای تایید ایمن نشان دادن و کارایی محصولات سختگیری کمتری اعمال میشود.

حتما در خصوص مصرف پروبیوتیک ها با پزشک مشورت داشته باشید. در کل، مکمل ها و مواد غذایی پروبیوتیکی برای بسیاری از افراد ایمن می باشد. با این حال مصرف آن ها برای افراد مبتلا به اختلالات مربوط به سیستم ایمنی و یا بیماران شدیدا بدحال، توصیه نمی شود.

احتمال بروز عوارضی از قبیل ناراحتی معده، اسهال و یا نفخ طی چند روز اول بعد از شروع مصرف پروبیوتیک ها وجود دارد.

ممکن است پروبیوتیک ها منجر به تحریک واکنش های آلرژیک نیز شوند.

در صورت بروز علائم و عوارض، بهتر است مصرف پروبیوتیک قطع و با پزشک مشورت شود.

برخی از خدمات دکتر کلانی ، فوق تخصص گوارش  عبارتست از :

آندوسکوپی معده

کولونوسکوپی

سرطان روده بزرگ

درباره نویسنده

پاسخ

13 − 6 =