پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ

در مورد پیشگیری و تشخیص زودرس پولیپ و سرطان های روده بزرگ

پرسش :آقای 35 ساله ای پرسیدند برای تشخیص زودرس پولیپ یا سرطان کولون چه اقدامی باید انجام دهند ؟

پاسخ : در صورتی که سابقه ی فامیلی پولیپ یا کانسر کولون ندارند و علائمی دال بر احتمال بیماری روده ای مانند دفع خون ، کم خونی های فقر آهن یا علائم گوارشی از قبیل دردهای شکم و تغییر عادات دفعی مثل اسهال و یبوست نداشته اند زمان توصیه شده برای مراجعه به پزشک و انجام آزمایش های لازم یا کلونوسکوپی 50 سالگی است .

پرسش : خانمی 25 ساله پرسیده اند پدر بزرگ پدری من در سن 70 سالگی دچار سرطان روده بزرگ بوده و عمه من هم در 48 سالگی پولیپ روده بزرگ داشته که بعد از خارج کردن پولیپ به ایشان توصیه شده 3 سال بعد مجدداً کلونوسکوپی شوند برای پیشگیری و تشخیص زودرس برای من و خانواده ام چه پیشنهادی دارید ؟

پاسخ : در خانواده پدری ایشان احتمال سرطان روده نسبت به افراد اجتماع بیشتر است دستورالعمل کلونوسکوپ اسکرین یا کلونوسکوپی که برای بیماریابی یا تشخیص زودرس انجام می شود این است که در صورت وقوع سرطان روده بزرگ یا پولیپ آدنوماتوز در روده بزرگ  در افراد خانواده کلونوسکوپی در همه ی بستگان درجه اول فرد مبتلا در سن 40 سالگی یا در سنی معادل 10 سال کمتر از سن فرد مبتلا ، هر کدام از این دوعدد که کمتر باشد مد نظر قرار می گیرد باید شروع شود .برای مثال عمه ی ایشان در سن 48 سالگی دچار پولیپ بوده اند از 48 سال 10 سال کم کنید به عدد 38 می رسیم پس بستگان درجه  اول عمه ی ایشان یعنی سایر عمه ها یا عموهای ایشان ، پدرشان و فرزندان عمه هر کدام که به 38 سالگی رسیده باشند باید تحت کلونوسکوپی قرار بگیرند .

زمان پیشنهادی برای کلونوسکوپی در خود این خانم بستگی به نتیجه کلونوسکوپی در پدرشان دارد و در صورتی که در پدر ایشان در بررسی ها دچار پولیپ و کانسر روده نباشد زمان شروع کلونوسکوپی مشابه سایر افراد اجتماع در سن 50 سالگی است .

پرسش : آقای 23 ساله سوال کرده اند با توجه به خونریزی روده ای و  تشخیص سرطان روده در خواهر 30 ساله ی ایشان دستور چیست ؟

پاسخ :شخص ایشان و اگر خواهر و برادر دیگری دارند هر کدام که به سن 20 سالگی رسیدند (یعنی 10 سال کمتر از 30 سال سن خواهر مبتلا ) باید تحت کلونوسکوپی قرار بگیرند .به جز این در صورت سرطان کولون در کمتر از 50 سال یا بروز سرطان روده در دو یا چند نفر در بستگان درجه اول افراد در یک خانواده باید بررسی های آزمایشگاهی برای تشخیص زمینه های احتمالی ژنتیکی کانسر کولون نیز انجام گیرد.

پرسش : آیا میتوان از کانسر روده بزرگ یا کانسر کولورکتال پیشگیری کرد ؟

پاسخ مثبت است 8 نکته مهم را برای پیشگیری را از سرطان کولورکتال مد نظر قرار دهید .

 1. در برنامه های بیمار یابی طبق برنامه زمانی مشخص که پزشک متخصص گوارش به شما اعلام می کند شرکت کنید. این مهم ترین قدم برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری است بدینوسیله می توان با تشخیص و درمان پولیپ روده از ایجاد کانسر جلوگیری کرد و یا با تشخیص زودرس سرطان روده در مراحل قابل درمان تر اولیه آن را درمان کرد روش های بیمار یابی و سن شروع این کار بر حسب فاکتورهای خطری که فرد ممکن است داشته باشد متفاوت است و در جمعیت عمومی از 50 سالگی شروع می شود ولی در صورت سابقه ی فامیلی پولیپ یا کانسر روده و یا سابقه ی بیماری التهابی روده ی طول کشیده زمان و فواصل توصیه شده تفاوت خواهد کرد دقیق ترین روش بیمار یابی انجام کولونوسکوپی کامل در زمان های مشخص است ولی در صورتی که از روش های کم هزینه تر و یا آسان تر مثل بررسی خون مخفی مدفوع برای بیمار یابی استفاده شود اگر به نتایج مثبت یا مشکوکی برسیم روش نهایی باز انجام کولونوسکوپی است .
 2. وزن ایده آل خود را حفظ کنید شیوع بسیاری از کانسر ها با افزایش وزن و چاقی در ارتباط است بعد از مصرف سیگار شاید یکی از مهم ترین زمینه های شیوع سرطان چاقی است .
 3. سیگار نکشید علاوه بر نقش عمده سیگار در بیماری های قلبی و عروقی و وریوی سیگار نقش عمده در ایجاد حداقل 14 نوع کانسر در انسان از جمله کانسر کولورکتال دارد .
 4. از نظر بدنی فعال باشید و ورزش کنید هر میزانی از فعالیت فیزیکی از بی حرکتی بهتر است حدود 30 دقیقه فعالیت فیزیکی متوسط مثل پیاده روی تند یا دوچرخه سواری در شبانه روز مناسب است .
 5. از مصرف نوشیدنی الکل دار بپرهیزید .
 6. مصرف گوشت قرمز را محدود کنید به خصوص گوشت های فراوری شده مثل سوسیس و کالباس را هر چه قدر می توانید کاهش دهید.
 7. به اندازه کافی کلیسیم و ویتامین D مصرف کنید، روزانه 1000 تا 1200 میلی گرم کلسیم و حدود 1000 واحد ویتامین D لازم است به بدن برسد کمبود های ویتامین D را باید درمان کنید.
 8. مصرف مقادیر استاندار مولتی ویتامین و به خصوص ترکیبات اسید فولیک ترجیحاً تحت نظارت پزشک برای کاهش خطر کانسر کولورکتال توصیه شده است .

 

درباره نویسنده

22 thoughts on “پرسش و پاسخ

 1. فرشید - می 1, 2018 در 3:01 ب.ظ

  با سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر—–بنده 24 ساله هستم و مشکل رفلاکس اسید به مری دارم به حدی که تا دهانم هم میرسد و باعث تنگی نفس خس خس میشود و گاهی اوقات نفخ و سوزش معده هم دارم واز ترس هیچ غذایی رو نمی توانم بخورم به پزشک هم مراجعه کردم الومینیوم ام جی اس – امپرازول- بیسموت تجویز کردند ولی باز هم هفته ای یکبار ای ن مشکل رو دارم میخواستم بپرسم چه دارویی مناسبه — ایا خطرناکه با تشکر

  پاسخ
  • drkalani - می 15, 2018 در 12:15 ب.ظ

   سلام با مطب تماس بگیرید تا توضیحات کامل به شما داده شود

   پاسخ
 2. سام - می 5, 2018 در 2:59 ب.ظ

  با سلام، پسری ٢٨ ساله هستم ، به دلیل صداهای شکمی و درد که زیر قفسه سینه سمت راست و کم شدن اشتها و سوزش معده به پرفسور غلامعلی ناصح مراجعه کردم، بعد از معاینه کامل شکمی و و گفتن به دلیل زرد شدن چشم خيلي كم و اثني عشر هم درگير شده گذاشتن گوشی بیماری من را کولیت تشخیص دادن و سولفاسالازین و پنتاپرازول برای یکماه تجویز کردن و یکماه دیگر گفتند ویزیت شوم، هیچ خونریزی هم ندارم ، آیا فقط با معاینه بالینی میتوان کولیت را تشخیص داد؟ با سپاس از وقت گران بها

  پاسخ
  • drkalani - می 15, 2018 در 12:16 ب.ظ

   سلام با مطب تماس بگیرید تا توضیحات کامل به شما داده شود

   پاسخ
 3. جواد فلاحي - می 12, 2018 در 5:48 ق.ظ

  با سلام احترام
  اينجانب جواد فلاحي هستم 35 ساله چند وقتي هست كه وقتي غذا ميخورم و غذاي بنده كه تمام ميشود بلافاصله پشت گلوي بنده خلط ايجاد ميشود و تا موقعي هم كه چيزي نميخورم مشكلي ندارم .ميخواستم بدونم علت چيه و بايد چه كار كنم.ممنونم از لطف و مساعدت حضرتعالي

  پاسخ
  • drkalani - می 15, 2018 در 12:16 ب.ظ

   سلام با مطب تماس بگیرید تا توضیحات کامل به شما داده شود

   پاسخ
 4. مجید - می 17, 2018 در 3:18 ب.ظ

  سلام 25 ساله دچارپرولاپس میترال میترال وضربان شکمی که سونوگرافی ازاعورت نرمال بود قطر اعورت ودکتراعصاب وروان رفتم دارودارومصرف کردم حل نشد چندماهی هست که این نبض رودارم ایاممکن است ازبیماری رفلاكس معده و سندروم روده باشد ممنون میشم راهنمایی کنید منو

  پاسخ
  • drkalani - ژوئن 9, 2018 در 6:41 ق.ظ

   سلام بدون مراجعه حضوری ممکن نیست

   پاسخ
 5. mohadese - می 24, 2018 در 2:26 ب.ظ

  سلام من مادرم 52 ساله است و مدفوعش حالت بلغمی و بادفع خون روشن داشته و مقدار داپیچه خفیف دارد میشه بگید علت چیست؟فقط یک بار این حالت پیش آمد
  لطفا زود جواب بدید خیلی استرس دارم ممنون

  پاسخ
  • drkalani - ژوئن 9, 2018 در 6:40 ق.ظ

   سلام. در اولین فرصت به متخصص گوارش مراجعه کنید بررسی های ازمایشگاهی و احتمالا کولونوسکوپی باید انجام شود

   پاسخ
 6. سحر - جولای 2, 2018 در 10:17 ق.ظ

  سلام خسته نباشین. ۲۷سالمه و مجرد هستم. ۳سال بیماری اسهال دارم. درد شدید موقع غذا خوردن و دفع دارم. بعد غذا خوردن دردشدید دارم تا دفع نشه درد ادامه داره.خون غلیظ وتیره بعضی وقتهاهم روشن میبینم.بعداز ۳سال با اندوسکپی و کلونوسکپی متوجه شدن ک پلیپ و التهاب روده اولسراتیو دارم.پلیپ برداشتن. دو ماه کپسول مزالازین روزی ۹تا مصرف کردم.هیچ تاثیری نداشت.ورم شدید دارم وغذا خوردن برام مشکل شده.لطفا راهنماییم کنید.ممنونم

  پاسخ
  • drkalani - جولای 10, 2018 در 1:27 ب.ظ

   سلام باید توسط متخصص گوارش معاینه شوید

   پاسخ
 7. احسان - جولای 4, 2018 در 11:06 ق.ظ

  مدتیه مدفوعم زرد رنگ هست از اویشن شبها و ظهر استفاده میکنم ایا میتونه از اویشن باشه یا مشکل دیگه ایه؟؟

  پاسخ
  • drkalani - جولای 10, 2018 در 1:28 ب.ظ

   سلام
   درباره آویشن ورنگ مدفوع اطلاعی ندارم

   پاسخ
 8. سلیمان حبیبی - آگوست 6, 2018 در 7:53 ق.ظ

  با سلام من حدود 60 سال سن دارم ,حدود 3 الی 4 سال پیش خونریزی شدید با حجم فراوان از مقعد داشتم و مدتها ادامه داشت ولی از سه سال پیش به اینور دیگر خونریزی نداشتم .آیا با توجه به اینکه در این سه سال خونریزی به آنصورت نداشتم امکان سرطان روده وجود داره؟ ضمنا قبلا تا حدودی دچار در مقعد بودم که اکنون درد نداشته و فقط خارش دارم. جهت اطلاع شما پدرم هم همیشه میگفت دچار خونریزی از مقعد میباشد ولی مشکلی برایش پیش نیامده بود
  با تشکر

  پاسخ
  • drkalani - سپتامبر 1, 2018 در 10:00 ق.ظ

   سلام .ارزیابی درست و دقیق علت خون در مدفوع با کولونوسکوپی ممکن است هر چند در بسیاری از موارد بعد از انجام کولونوسکوپی علل ساده تری ممگن است تشخیص داده شود.بعد از سه سال از رویت خون در مدفوع هم برای پاسخ به سوال باید کولونوسکوپی انجام شود.

   پاسخ
 9. داودکهندلان خیدیزی - آگوست 6, 2018 در 11:17 ق.ظ

  یک ماه پیش دچار خون در مدفوع شدم،با مراجعه به پزشک و تجویز دارو،خونریزی برطرف شد،اما حالا بعد از گذشت یک ماه این خونریزی،دوباره شروع شده ، چکار کنم ؟

  پاسخ
  • drkalani - سپتامبر 1, 2018 در 10:00 ق.ظ

   سلام . ویزیت متخصص گوارش و ( به احتمال قوی)انجام کولونوسکوپی لازم است

   پاسخ
 10. زهرا جمشیدی - آگوست 18, 2018 در 7:19 ب.ظ

  سلام
  من دختری ۱۷ ساله ام. یه ماهی هست که نفخ دارم و شکمم قاروقور میکنه و دفع ام هم ناقصه ودیربه دیره و بعضی وقتا اسهال میگیرم و بعضی وقتا یبوست و ریفلاکس معده هم دارم . دوبار دکتر رفتم دوتاشون هم گفتن که از استرسه و روده ات تحریک پذیر شده ولی دارویی ندادن و تغییر زیادی نکردم. ولی خودم استرس دارم که نکنه مشکل جدی تر باشه و سرطان روده داشته باشم. لطفا راهنمایی کنین

  پاسخ
  • drkalani - سپتامبر 1, 2018 در 10:00 ق.ظ

   سلام.به احتمال زیاد تشخیص همکاران درست است. نیاز احتمالی به بررسی بیشتر یا تجویز دارو را باید با مراجعه به همکار فوق تخصص گوارش ارزیابی کنید

   پاسخ
 11. مریم - مارس 5, 2019 در 9:32 ب.ظ

  سلام من سی سالمه چند هفته اسهال داشتم همراه با درد تو معده و روده دکتر رفتم بهم داروی روده تحریک پذیر داد دردم خوب شده داروها رو که میخورم احساس میکنم بدنم بی حس هستش بعد فشارمم میافته بعد باد گلو هم دارم طوری که دائمی شده و همراه با درد تو قفسه سینمه واقعا نمیدونم چیکار کنم راهی نداره این باد گلو خوب بشه؟

  پاسخ
  • drkalani - مارس 16, 2019 در 8:43 ق.ظ

   سلام سوالات مطرح شده بدون ویزیت قابل پاسخگویی نیست

   پاسخ

پاسخ

پانزده + 12 =