پرسش و پاسخ بیماری یبوست

پرسش و پاسخ بیماری یبوست

ورزش چگونه بر روی یبوست تاثیر می گذارد؟

ورزش با کاهش زمان انتقال مواد غذایی از طریق روده بزرگ، میزان آب جذب شده از مدفوع به بدن را محدود می کند. عبور مدفوع خشک و سفت به سختی انجام می شود.

علاوه بر این، تمرینات ایروبیک باعث تندتر شدن تنفس و بالا رفتن ضربان قلب می شود. این حالت به تحریک انقباضات طبیعی‌ ماهیچه های روده ای کمک می‌کند، که خود باعث دفع بهتر و سریع تر مدفوع می شود.

زمان مناسب ورزش در رفع یبوست چه وقت است؟

توصیه می شود تا یک ساعت بعد از‌ وعده غذایی بزرگ , فعالیت های فیزیکی شدید، انجام ندهید. بعد از خوردن غذا، خونرسانی به معده و‌ روده بیشتر می شود و روند هضم بهتر انجام خواهد شد. با این حال، در صورتی که بلافاصله بعد از غذا خوردن، ورزش انجام شود، خون به قلب و‌ ماهیچه ها می رود و

از آنجایی که توانایی انقباضات عضلات روده به طور مستقیم به میزان خونرسانی ناحیه بستگی‌ دارد، کاهش خونرسانی گوارشی ( که با ورزش سنگین بعد از غذا خوردن اتفاق می افتد) می‌ تواند به معنای ضعیف شدن انقباضات، تولید آنزیم های گوارشی کمتر و انتقال آهسته مواد زائد از طریق روده باشد.

این حالت می تواند منجر به بروز نفخ، گاز اضافی و یبوست شود. به همین خاطر، بعد از خوردن غذا، اجازه طی شدن روند هضم را به بدن خود را بدهید.

چه ورزش هایی برای یبوست مناسب اند؟

بلند شدن از جا و حرکت کردن به سادگی می تواند به رفع یبوست کمک کند. راه رفتن معمولی، چند مرتبه در طول روز، حتی به مدت ده تا پانزده دقیقه، باعث‌‌ می شود بدن ‌و سیستم گوارش عملکرد‌ بهتری داشته باشد.

 تمرینات ایروبیک مانند دویدن، پیاده روی تند، شنا و تمرینات کششی نیز   به حفظ سلامت سیستم گوارش کمک می کنند.

علائم و نشانه های یبوست چیست؟

–              زور زدن شدید هنگام دفع

–              سفت شدن مدفوع

–              احساس انسداد و یا عدم تخلیه کامل مدفوع

–              مدفوع کردن کمتر از سه مرتبه در طول هفته

چگونه فیبر به یبوست کمک می کند؟

فیبر، ملینی است که به رفع انواعی از  یبوست کمک می کند. دل پیچه، نفخ و گاز از جمله علائمی هستند که با افزایش ناگهانی ‌مصرف فیبر و یا تغییر میزان فیبر مصرفی روزانه، ایجاد می شوند.

فیبر به طور طبیعی در میوه ها، سبزیجات و غلات کامل یافت می شود.

دکتر کلانی فوق تخصص بیماری های دستگاه گوارش ، کبد و آندوسکوپی است برای برقرای تماس می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .
44265367 – 44261580

فیبر چگونه به درمان یبوست کمک می کند؟

 فیبر میزان آب و حجم مدفوع را افزایش می دهد و به حرکت سریع مدفوع از طریق کولون کمک می کند. توجه داشته باشید که هنگام مصرف مکمل های فیبر، آب به میزان کافی خورده شود تا احتمال نفخ شکم را به حداقل برسد.

مصرف فیبر برای یبوست چه عوارضی را به همراه دارد؟

افرادی که میزان مصرف فیبر را ناگهانی افزایش می دهند، ممکن است با علائمی مانند دل پیچه، نفخ و گاز روبرو شوند. به همین خاطر توصیه می شود مصرف فیبر‌ به تدریج بیشتر شود.

فیبر هم چنین میزان جذب برخی داروها را کاهش می دهد، به همین خاطر داروها باید یک ساعت قبل از خوردن فیبر و یا دو ساعت بعد از آن، مصرف شوند.

سایر مطالب

بیماری کرون

تغذیه در بیماری کولیت اولسروز

پرخوری حمله ای

درباره نویسنده

پاسخ

هشت + 19 =

Call Now Button