پرخوری حمله ای

پرخوری حمله ای

بسیاری از افراد زمانی که فرصت کافی برای غذا خوردن ندارند، سریع غذا می خورند. اما اختلال پرخوری حمله ای با این مورد تفاوت دارد.

در پرخوری حمله ای این احساس وجود دارد که فرد نمی تواند دست از خوردن بکشد، حتی زمانی که معده کامل پر شده است. حتی مکن است در حالت سیری هم فرد سریع غذا بخورد. بر خلاف بولیمیا (پرخوری عصبی)، فرد حتی بعد از زیاده روی در خوردن، سعی در کناره گرفتن از غذا خوردن و یا پرداختن به ورزش نخواهد داشت.

شما می توانید با دنبال کردن اقدامات درمانی به این حالت غلبه کنید. مراجعه به پزشک و یا مصرف دارو به بهبود این اختلال کمک می کند. افراد مبتلا به این اختلال باید تحت حمایت اطرافیان قرار بگیرند.

پرخوری حمله ای

پرخوری حمله ای

علت بروز پرخوری حمله ای

علت اصلی بروز اختلال پرخوری حمله ای به طور کامل مشخص نیست. این اختلال در میان خانم ها بیشتر شایع است. افراد چاق بیشتر در معرض ابتلا به این اختلال هستند، البته افرادی که وزن ایده آل و متعادلی دارند نیز می توانند به این اختلال مبتلا شوند.

افراد مبتلا به اختلال پرخوری مشکلاتی را در کنترل احساسات خود دارند.

نخوردن یک وعده غذایی و یا رژیم شدید می تواند منجر به تحریک این اختلال شود.

ابتلا به این اختلال با افسردگی در ارتباط می باشد. تحقیقاتی در این زمینه در حال انجام شدن است که آیا مواد شیمیایی و متابولیسم (نحوه استفاده بدن از مواد غذایی)در بروز این اختلال دخیل هستند یا خیر.

این اختلال هم چنین زمینه ارثی و خانوادگی دارد و خانم ها بیشتر در معرض ابتلا هستند.

برخی افراد مبتلا به اختلال پرخوری حمله ای، از لحاظ روحی روانی دچار مشکل می شوند و یا اعتیاد به الکل پیدا می کنند.

علائم و نشانه های پرخوری حمله ای

 • خوردن بیش از حد غذا به نسبت سایر افراد
 • عدم کنترل در خوردن
 • احساسی ناخوشایند بعد از پر خوری
 • پرخوری حداقل یک بار در هفته و به مدت سه ماه (به طور میانگین)

احتمال مشاهده علائم زیر نیز وجود دارد:

 • خوردن سریع تر از حد معمول
 • خوردن به میزان کافی تا زمان پر شدن معده
 • تنهایی غذا خوردن، آن هم به این علت که کسی متوجه میزان خوردن نشود
 • احساس ناراحتی و افسردگی بعد از خوردن

افراد مبتلا به اختلال پرخوری حمله ای، سعی در کناره گرفتن از خوردن ندارند. در این افراد احتمال ابتلا به مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع دو، فشار خون بالا و بیماری قلبی بسیار بالا می باشد.

افراد مبتلا به این اختلال، ممکن است به مشکلات خواب، دردهای عضلانی و مفصلی و یا مشکلات هضم نیز دچار شوند. در خانم ها نیز احتمال برهم خوردن سیکل قاعدگی وجود دارد.

دکتر کلانی فوق تخصص بیماری های دستگاه گوارش ، کبد و آندوسکوپی است برای برقرای تماس می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .
44265367 – 44261580

تشخیص پرخوری حمله ای

جهت تشخیص اختلال پرخوری حمله ای، پزشک سوالات زیر را مطرح می کند:

 • با شروع خوردن، آیا می توانید دست از خوردن بکشید؟
 • در مورد میزان غذای مصرفی، چه احساسی دارید؟
 • آیا سریع غذا می خورید؟
 • آیا حتی بعد از احساس سیری، باز هم تمایل به خوردن دارید؟
 • آیا تا به حال در مورد آن چه که خورده اید، به کسی دروغ گفته اید؟
 • آیا تمایل دارید تنها غذا بخورید؟ چرا؟

افراد مبتلا به این اختلال معمولا سعی در پنهان کردن این موضوع دارند. به همین خاطر، به منظور تشخیص اختلال، بیمار باید با پزشک خود روراست و صادق باشد.

در صورتی که فرد یک تا سه مرتبه در طول هفته دچار پرخوری شود، اختلال پرخوری خفیف در نظر گرفته می شود. چهار تا هفت بار پرخوری در طول هفته، اختلال پرخوری متوسط، تکرار آن به مدت هشت تا سیزده مرتبه در طول هفته، اختلال شدید و بیش از چهارده مرتبه در طول هفته اختلال بسیار شدید (غیرعادی) در نظر گرفته می شود.

درمان پرخوری حمله ای

مصرف برخی داروها به منظور سرکوب میل به غذا خوردن، از سوی پزشک تجویز می شوند. این داروها که مورد تائید FDA هستند، به درمان پرخوری حمله ای خفیف تا شدید کمک می کنند. گاهی بهتر است در طول درمان از روانشناس و یا روانپزشک نیز کمک گرفته شود.

رفتار درمانی، از جمله اقداماتی است که با تمرکز به آن چه خورده می شود و احساس بعد از آن، به درمان اختلال کمک می کند. این شیوه درمانی هم چنین به تغییر افکار در خصوص خوردن و محرک های این اختلال نیز کمک می کند.

حضور اعضای خانواده در این جلسات باعث می شود تا سایرین نیز با این اختلال آشنایی پیدا کنند و بهتر بتوانند فرد را حمایت کنند.

گاهی درمان شرایطی از قیبل افسردگی و اضطراب نیز نیاز می باشد. در چنین شرایطی، مصرف داروهای ضد افسردگی، داورهایی جهت کنترل پرخوری و یا سایر داروها برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد.

استرس، از جمله عواملی است که پرخوری را تحریک می کند، به همین خاطر، افراد مبتلا به این اختلال باید از عوامل استرس زا دوری کنند. یوگا، مدیتیشن، ورزش و ماساژ باعث می شوند بیمار احساس آرامش بیشتری داشته باشد.

برخی از خدمات دکتر کلانی ، فوق تخصص گوارش  عبارتست از :

آندوسکوپی معده

کولونوسکوپی

سرطان روده بزرگ

درباره نویسنده

پاسخ

3 × سه =