تغذیه در بیماری کولیت اولسروز

تغذیه در بیماری کولیت اولسروز

آیا در صورت ابتلا به کولیت اولسروز، نیازی به تغییر در رژیم غذایی می باشد؟

رژیم غذایی عامل بروز کولیت اولسروز نیست واستفاده از رژیم خاص تاثیری بر درمان این اختلال نمی گذارد.  اما نکته ای که وجود دارد این است که دوری از مصرف مواد غذایی خاص که بدن نسبت به آن ها واکنش نشان می دهد و یا باعث تحریک روده می شوند، ممکن است کمک کننده باشد.

دکتر کلانی فوق تخصص بیماری های دستگاه گوارش ، کبد و آندوسکوپی است برای برقرای تماس می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .
88061046 – 88060609 – 44265367 – 44261580

پزشک ممکن است، لیستی از مواد غذایی را که احتمالا منجر به بروز مشکلات می شوند را در اختیار بیمار قرار دهد. از قبیل، غذاهای نفاخ مانند کلم بروکلی، گل کلم و یا حبوبات. برخی متخصصین تغذیه مصرف پنج تا شش وعده غذایی کوچک در طول روز را( بجای یک یا دو وعده حجیم) توصیه می کنند. نوشیدن مایعات بویژه آب نیز نیز ممکن است کمک کننده باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که این بیماری در هر فرد متفاوت است. ممکن است غذایی که یک فرد را اذیت می کند، در فرد دیگر مشکلی ایجاد نکند. به همین خاطر،اگرچه رژیمهای مختلفی  پیشنهاد شده است ولی رژیم غذایی خاصی برای درمان کولیت اولسروز مورد تایید قرار نگرفته است.

تغذیه در بیماری کولیت اولسروز

تغذیه در بیماری کولیت اولسروز

آیا نیازی به یادداشت کردن مواد غذایی مصرفی روزانه  و ارتباط احتمالی ان با علائم می باشد؟

پزشکان و متخصصین تغذیه از  بیماران میخواهند  که به مدت چند هفته ارتباط  مواد غذایی مصرفی  و علائمی را که  فرد بیماربا آن مواجه می شود، در نظر داشته باشند. با این کار، می توان مشخص کرد که مصرف کدام مواد غذایی باعث تشدید علائم خواهد شد.

حتی پزشک با بررسی یادداشت های بیمار، متوجه می شود که آیا فرد رژیم غذایی سالم، متعادل و محتوی مواد مغذی مورد نیاز بدن را داشته یا خیر.

بسیاری از صاحب نظران، برنامه یادداشت روزانه (حداقل ) سه هفته ای برای ارزیابی ارتباط علایم با مصرف مواد غذایی خاص را توصیه می کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که هدف باید مصرف تمامی مواد غذایی مورد نیاز و اطمینان از رژیم غذایی متعادل باشد.

در صورت عود علائم، چه باید مصرف کرد؟

هنگام عود کولیت اولسروز، روده بزرگ ملتهب و منجر به بروز اسهال و ناراحتی می شود. برخی پزشکان توصیه می کنند مواد غذایی دیر هضم و یا غذاهایی که حاوی فیبر غیر قابل هضم هستند باید از رژیم غذایی حذف شوند. این به معنای محدود کردن مصرف میوه و سبزیجات، حبوبات و آجیل می باشد.

در برخی موارد، هنگام تشدید علائم و یا عود بیماری، رژیم غذایی مایعات توصیه می شود. عدم عبور مواد غذایی از روده بزرگ، فرصت کافی برای بهبود روده ایجاد می کند. رژیم غذایی کم فیبر به افرادی توصیه می شود که قسمت انتهایی روده کوچک (ایلئوم) باریک شده است.

باز هم نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که واکنش ها نسبت به رژیم غذایی در افراد مختلف، متفاوت می باشد. برخی افراد نسبت به رژیم غذایی کم فیبر بهتر واکنش نشان می دهند، در حالی که در برخی دیگر بیماران این رژیم غذایی تاثیری بر بیماری نمی گذارد.

آیا جایی برای نگرانی در خصوص فقر تغذیه ای وجود دارد؟

فقر تغذیه ای شدید عمدتا با بیماری کرون که بر روده کوچک تاثیر می گذارد، مرتبط می باشد. بیشتر مواد غذایی در روده کوچک جذب می شوند. از آن جایی که کولیت اولسروز، روده بزرگ را درگیر می کند، شاهد اسهال خونی خواهیم بود که در چنین شرایطی، احتمال کم خونی و فقر آهن افزایش می یابد.

سطح آهن  خون را میتوان با یک آزمایش ساده، تعیین کرد.

کولیت اولسروز باعث تحلیل رفتن ذخایر اسید فولیک بدن نیز می شود. این مورد برای خانم هایی که در سنین باروری هستند می تواند خطرناک باشد، چرا که کمبود فولات احتمال بروز نقایص تولد را افزایش می دهد.

از دست دادن آب بدن به دلیل اسهال نیز می تواند باعث برهم خوردن نظم و تعادل الکترولیت ها شود.

برخی از خدمات دکتر کلانی ، فوق تخصص گوارش  عبارتست از :

آندوسکوپی معده

کولونوسکوپی

سرطان مری

سرطان روده بزرگ

راه های ارتباطی با دکتر


ایران – تهران – خ ملاصدرا – شیخ بهایی شمالی – تقاطع صائب تبریزی – برج صبا – طبقه اول – واحد 14


88061046 – 88060609


ایران – تهران – بلوار مرزداران – تقاطع اشرفی اصفهانی – جنب بانک تجارت – شماره 204 – واحد 9


44265367 – 44261580

info@dr-kalani.ir

پیج اینستاگرام

درباره نویسنده

پاسخ

6 + بیست =