بررسی روزه و بیماری های گوارشی و کبدی

بررسی روزه و بیماری های گوارشی و کبدی

زمانی که صحبت از روزه و بیماری های گوارشی و کبدی پیش می‌آید. بسیاری از افراد به دلیل اندکی ناراحتی گوارشی، از روزه‌ گرفتن اجتناب می‌كنند، در حالی كه با رعایت چند نكته تغذیه‌ای می‌توان این عوارض را به حداقل خود رساند دکتر محمد کلانی در ادامه به بررسی روزه و بیماری های گوارشی و کبدی می پردازند :

پزشکان به این افراد توصیه می‌کنند مصرف مواد غذایی سرخ كرده، پرادویه، روغن و شكر زیاد را کنار بگذارند.  مصرف این‌گونه مواد می‌تواند احساس سنگینی در معده، ترش كردن و دیگر مشكلات گوارشی را به همراه داشته باشد.

بیماری های گوارشی

روزه داری برای تمام افرادی که دچار بیماری‌های دستگاه گوارش هستند، نتیجه یکسانی ندارد؛ یعنی همان طور که ممکن است روزه گرفتن به گروهی از افراد توصیه نشود برای برخی دیگر می‌تواند مفید هم باشد. به طور کلی مشکلات گوارشی زیر وجود دارند که در مواردی روزه داری برای آن‌ها مفید و در مواردی هم مضر می‌باشد.

بررسی روزه و بیماری های گوارشی و کبدی

افراد مبتلا به زخم اثنی عشر و زخم معده

با توجه به اقداماتی که منجر به بررسی روزه و بیماری های گوارشی و کبدی می شوند می توان گفت : علایم زخم‌های اثنی عشر برخلاف زخم‌های معده با گرسنگی بدتر خواهد شد. به همین دلیل به بیمارانی که دچار زخم اثنی عشر هستند و پزشک این مساله را تائید کرده و هنوز هم بیماری‌شان فعال است و بهبود حاصل نشده، توصیه می‌شود روزه نگیرند. درباره زخم معده چنین شرایطی وجود ندارد و حتی روزه داری شاید برای بهبود علامتی آن‌ها بهتر هم باشد. با این وجود بهتر است در زمانی که بیماری زخم معده فعال است و بیمار مرحله حاد را طی می‌کند، فرد روزه نگیرد تا چند روز بگذرد و درمان‌ها تکمیل شود.

مبتلایان به سوءهاضمه

از نظر علمی، روزه‌داری در کسانی که سوءهاضمه دارند، ممکن است علامت‌های آن‌ها را تشدید کند اما چنانچه دچار این مشکل هستید و برای گرفتن روزه‌هایتان اصرار می‌ورزید به منظور جلوگیری از حالت‌های ناخوشایندی مثل ترش کردن ، سوزش سر دل و.. باید توصیه‌های زیر را مد نظر قرار دهید:

– پیش از مصرف سحری و افطاری داروهای خود را مصرف کنید.

– حجم وعده‌ غذایی‌تان را کاهش دهید و پرخوری نکنید.

– از مصرف چای با حجم زیاد و بخصوص چای پررنگ و قهوه بپرهیزید.

– مصرف غذاهای کم‌چرب و کم‌ادویه، برای شما بسیار مناسب‌تر است.

– نباید بلافاصله بعد از افطار به حالت درازكش بخوابند.

افراد با مشکل یبوست

با توجه به بررسی روزه و بیماری های گوارشی و کبدی باید خاطرنشان کرد که کم‌آبی، یبوست مزمن را در کسانی که به این مشکل دچار هستند تشدید خواهد کرد. با وجود این، اگر تمایل دارید روزه بگیرید، برای جلوگیری از مشکل جدی‌تر موارد توصیه‌ای زیر را در نظر بگیرید.

– حجم مواد فیبری مانند میوه و سبزی‌ها را در وعده غذایی خود بیشتر کنید.

– تحرک داشته باشید.

– در طول شبانه‌روز ۸ تا ۱۰ لیوان مایعات بنوشید.مصرف چایتان را کم کنید.

– خوب است انجیر خشک، زردآلوی خشک شده، کشمش یا خرمای خشک را داخل آب بیندازید و بگذارید یکی دو روز داخل آب بماند. پس از آن، مصرف این ترکیب می‌تواند به بهبود یبوست کمک کند.

مبتلایان کولیت اولسروز

کسانی که به بیماری‌ کولیت اولسروز فعال یا کرون مبتلا هستند به دلیل امکان تشدید مشکلات وکمبودهای تغذیه ای زمینه ای احتمالی در اثر روزه‌ داری بهتر است از روزه‌ گرفتن اجتناب کنند.

افراد مبتلا به ریفلاکس معده

ریفلاکس یکی از بیماری‌های شایع گوارشی است که تغذیه و چگونگی غذا خوردن تاثیر زیادی بر آن می‌گذارد. به همین دلیل با فرارسیدن ماه رمضان، این بیماران هم باید نکات خاصی را در نظر داشته و آنها را رعایت کنند تا مشکلات‌شان به حداقل برسد.  افراد مبتلا به این بیماری بهتر است بعد از خوردن وعده سحر نخوابند یا اگر می‌خواهند حتما استراحت کنند در حالت نیمه نشسته باشد. همچنین مایعات مورد نیاز خوب است در فاصله میان افطار تا سحر نوشیده شود. توجه کنید که این افراد نباید به یک باره حجم زیادی از مایعات مصرف کنند.

بیماری های کبدی

مبتلایان به کبد چرب

روزه داری برای این بیماران هم مفید خواهد بود. همیشه به این افراد توصیه می‌شود رژیم بگیرند و وزن‌شان را کاهش دهند و در نتیجه روزه داری ورژیم غذایی اصولی ودرست در فاصله افطار تا سحر برای آنها مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد وممکن است در درمان کمک کننده باشد.

افراد مبتلا به هپاتیت (سیروز کبدی)

افراد مبتلا به هپاتیت های مزمن(B,C,اتو ایمیون و…..سایر علل) که به سیروز کبدی منجر شده، نباید روزه بگیرند؛ زیرا كبد در  ساخت گلوكز از گلیكوژن دچار اشکال است  و گرسنگی در این افراد میتواند باعث افت شدید قند خون شود .

سایر خدمات دکتر کلانی :

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد کلانی فوق تخصص گوارش .

درباره نویسنده

پاسخ

چهار × یک =