اسهال مزمن

اسهال مزمن

طبق تعریف در صورتی است که دفع مدفوع اسهالی برای حداقل 4 هفته ادامه پیدا کند

علل اسهال مزمن

– سندرم روده تحریک پذیریاIBS

-بیماری های التهابی روده

-عفونت های مزمن روده ای

-بیماری های غدد درون ریز

-حساسیت های غذایی و سوء جذب  -عوارض داروها

-بعضی سرطان های دستگاه گوارش مثل لنفوم

 سندرم روده ی تحریک پذیر یا روده ی عصبی IBS

یکی از شایع ترین علت های  اسهال مزمن است  که معمولاً همراه دل پیچه و دردهای عودکننده شکم می باشد و ممکن است اسهال یا یبوست به شکل متناوب وجود داشته باشد .بیمار ممکن است از تجمع گاز در شکم یا احساس تخلیه ناکافی به هنگام دفع مدفوع شاکی باشد ولی علائمی مثل تب ،دفع خون در مدفوع وجود ندارد .

بیماری های التهابی روده

 از دیگر علل اسهال مزمن است

کولیت زخمی و بیماری کرون

در  این بیماران دفع خون در مدفوع اسهالی و تب و کاهش وزن ممکن است دیده شود

عفونت های روده ای

که معمولاً در مواردی که بهداشت پایین ،آب آشامیدنی ناسالم ،و سطح فرهنگی اجتماعی پایین وجود دارد یا در بیمارانی که به دلیل دیگر ضعف سیستم ایمنی پیدا کرده اند یا داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی دریافت می کنند دیده می شود یکی از علائم عفونت روده ای در بیماران ایدز ممکن است اسهال مزمن باشد.

بیماری های غدد درون ریز

 مثل پر کاری تیروئید یا عوارض دیابت قندی می تواند جزء علل اسهال مزمن باشد

حساسیت های غذایی و سوء جذب

 مثل بیماری سلیاک که حساسیت پروتئین گندم است یا موارد حساسیت به لبنیات به دلیل کمبود لاکتاز روده ای می تواند به اسهال طول کشیده و مزمن منجر شود .

عوارض داروها

در صورتی که اسهال مزمن با علت نامعلوم دارید لیست داروهای مورد استفاده و حتی داروهای گیاهی که استفاده می کنید را به پزشکتان اعلام کنید.

ارزیابی اسهال مزمن

در مراجعه به پزشک همانگونه که ذکر شد سابقه ی بیماری های قبلی مثل دیابت یا پرکاری تیروئید ،سابقه ی حساسیت های غذایی ،سابقه ی مصرف دارو ،سابقه ی احتمالی مصرفی آب ناسالم و نیز علائم همراه مثل تب ،دفع خون در مدفوع ،کاهش وزن ،کاهش اشتها ،باید مورد اشاره قرار گیرد .

طبق صلاحدید پزشک ممکن است بررسی های آزمایشگاهی و تصویر برداری کونولوسکوپی یا آندوسکوپی برای شما انجام شود در بسیاری از مواردی که بررسی های انجام شده به تشخیص بیماری خاصی منجر نمی شود معمولاً علت همان سندرم  روده ی تحریک پذیر است.

درمان اسهال مزمن

بر مبنای تشخیص علت انجام می شود درمان علامتی اسهال با استفاده از داروهای ضد اسهال فقط بعد از ارزیابی علت و با دستورو نظر پزشک باید صورت بگیرد.

 

درباره نویسنده

پاسخ

شش + دو =

Call Now Button